Milena Fucimanová: NA POČÁTKU BYLA VESMÍRNÁ HUDBA
Ukázka z básnické tvorby Mileny Fucimanové je určená lidem, kteří stále vnímají spřízněnost slovenské a české kultury. Autorku inspirovaly obrazy Květoslavy Fulierové, bratislavské výtvarnice s moravskými kořeny. Do svých veršů nechává vstupovat nejen výtvarné umění, ale též původní hudbu svého syna Ondřeje.
Video natočila Vendula Strnadová, hudbu zkomponoval a na klavír hraje Ondřej Fuciman.
Básnířka, prozaička a lingvistka Milena Fucimanová se narodila v Praze (1944), dětství, mládí a zralý věk prožila v Brumově - Bylnici na Valašsku. Vystudovala Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Třicet sedm let pracovala jako středoškolská učitelka na gymnáziu, nejprve ve Valašských Kloboukách, od roku 1992 na Biskupském gymnáziu
v Brně, kde také dosud žije. Je členkou Českého centra Mezinárodního PEN klubu v Praze, její verše i próza jsou přeloženy do němčiny, angličtiny, ruštiny a ukrajinštiny.
Do literatury aktivně vstoupila až po roce 1989 odbornou literaturou (jazykové učebnice pro gymnázia i pro veřejnost), následovaly překlady z němčiny (Reiner Kunze) a z polštiny (Ján Twardowski), poté začala vydávat i vlastní poezii a prózu. Založila Divadlo hudby a poezie AGADIR, v němž je dosud činná jako dramaturgyně a scénáristka. Soubor Agadir působí na Moravě už 55 let. Zaměřuje se především na současnou poezii a hudbu a na základní projekt s názvem Agadir: Na strunách naděje. Ve spolupráci s Českým PEN klubem a za finanční podpory Státního fondu kultury ČR zde představuje zahraniční autory, kteří jsou ve své zemi perzekvováni za politické nebo náboženské názory, nemohou svobodně publikovat, jsou vězněni a někdy dokonce odsouzeni k smrti.
Divadlu AGADIR udělila záštitu J.E. marocká velvyslankyně a za své aktivity obdrželo ukrajinskou Cenu N. Gogola.
Zdroj: cs.wikipedia.org. Více na MILENA FUCIMANOVÁ (wz.cz)
Skladba Hon na medvěda je inspirována skutečným honem na medvěda, který na Moravě nadělal mnoho škody, zardousil hodně ovcí, ničil pole. Měl by být odchycem a v kleci převezen do zoologické zahrady. Dokonce hrozí, že bude zastřelen. Medvěda není možné polapit, nakonec zmizí neznámo kam. Nabízejí se otázky: kam až může člověk ve svých právech, a kam zvíře se svými potřebami?
27. A 28. DUBNA 2021 PŘIPRAVILO RADIO PROGLAS SE SPISOVATELKOU A LINGVISTKOU MILENOU FUCIMANOVOU DVA NA SEBE NAVAZUJÍCÍ POŘADY: PRVNÍ S NÁZVEM BRUMOVSKÁ POEZIE M. F., DRUHÝ POŘAD NAZVANÝ SNÍMÁNÍ V PORUBANÉM LESE SESTÁVÁ Z VERŠŮ ZE SBÍRKY NEZABÍJEJTE TOHO KROCANA, DÁLE Z CYKLU TADY BY SADAŘ NEBYL K NIČEMU A Z ÚRYVKU POEMY HON NA MEDVĚDA.
OBA POŘADY PROVÁZELA HUDBA ONDŘEJE FUCIMANA, INTERPRETAČNĚ SE PODÍLELA GABRIELA PECHOVÁ,. POŘAD PŘIPRAVIL A NATOČIL JAN NOVOTNÝ.
15. října 2021 uvedlo Divadlo hudby a poezie Agadir v Mestskej knižnici v Bratislavě scénické čtení prózy Mileny Fucimanové: Hnízda v octu.
Poté následovala beseda se čtenáři a také byl nahrán rozhovor s jednotlivými účinkujícími. Rozhovor vedla redaktorka Ivica Ruttkayová.
V červnu 2022 uvedlo Divadlo Agadir v Bratislavě incenaci Čas a paměť. Více na
Divadlo Agadir: Na strunách naděje, George Kenny
Scénické čtení vychází z poezie a z románu odžibvejského básníka
a dramatika George Kennyho, Kanaďana indiánského původu. Autor
ve svém románu Indiáni nepláčou - Indians Don´t Cry píše o rozdílnostech kultur, o předsudcích a necitlivých vládních asimilačních praktikách.
Literární předloha: INDIÁNI NEPLÁČOU (GAAWIIN MAWISIIWAG ANISHINAABEG)
Překlad: Lucie Horáková a Patricia M. Ningewanceová
Dramaturgie: Milena Fucimanová
Hudba: Ondřej Fuciman
Kamera, střih, výroba: Daniel Zeman
Divadlo Agadir: Na strunách naděje, Nora Strejilevich
Scénické zpracování vychází z experimentálního románu Jediná početná smrt z roku 1997. Zachycuje dědictví poslední argentinské diktatury, během níž upadla autorka do podezření bezpečnostních složek a byla krátce držena v koncentračním táboře přezdívaném Club Atlético.
Překlad: Zdeňka Pospíšilová a Vít Pokorný
Dramaturgie: Milena Fucimanová
Hudba: Ondřej Fuciman
Kamera, střih, výroba: Daniel Zeman
Pořady vznikly s finanční podporou Státního fondu kultury ČR.
Fotografie z archivu Mileny Fucimanové
Fotografie z rodinného archivu Mileny Fucimanové
V roce 1965 založila Milena Fucimanová Divadlo hudby a poezie AGADIR, neprofesionální divadelní soubor, v němž je dosud činná jako dramaturgyně a scénáristka.
Milena Fucimanová pravidelně představuje svou tvorbu na knižním veletrhu Svět knihy.
Fotografie ze Světa knihy 2016, kde se Milena Fucimanová představila v programu Českého PEN klubu.
Švédský tisk informoval o Divadle Agadir v lednu 2023:
Tip na knihu / Rádio Regina
Spisovateľka Marta Hlušíková je našou etablovanou prozaičkou a autorkou kníh pre deti, ako aj úspešnou rozhlasovou autorkou pre naše najmladšie rozhlasové publikum. Pred pár dňami boli v Brne prezentované dve jej knižky, čo vyšli v českom preklade spisovateľky Mileny Fucimanovej... Více na
https://reginazapad.rtvs.sk/clanky/kultura-a-hudba/339462/tip-na-knihu