top of page

Zdena Bratršovská

 

SOUKROMÁ VERNISÁŽ

Výbor z poezie

Autoři videí a fotografií: Dana Mojžíšová, Markéta Mojžíšová a Jiří Hubený

Soukroma vernisaz.jpg

Bilanční, autorsky promyšlená a umně komponovaná retrospektiva

z pěti básnických knih Zdeny Bratršovské, které vyšly v letech 1983 – 1987.

Autorka spojovaná s první českou divadelní alternativou, jíž bylo Bílé divadlo z přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století, je v poslední době známá především jako prozaička a publicistka tvořící knihy spolu s Františkem Hrdličkou (např. Sebranci, Báječný hotel Rezeda, Samé malé pitvorky, Kufr s milenkami aj.). Výbor z její básnické tvorby je členěn tematicky a žánrově do devíti oddílů (např. Monology, Oživené obrazy, Portréty a epizody, Pastorály atd.). Výbor je doplněn podrobným a otevřeným autorským komentářem.

 

Zdroj

Soukromá vernisáž - Zdena Bratršovská | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví

Zdena s knihou.jpg

Zdena Bratršovská (1951 Praha) je spojovaná s prvou českou divadelní alternativou (Bílým divadlem z přelomu 60. a 70. let) a v poslední době známá především jako prozaička a publicistka. Ve spolupráci s Františkem Hrdličkou vydala přes dvacet knižních titulů, například romány Sebranci, Báječný hotel Rezeda a Rezavá léta, povídkové soubory, Samé milé pitvorky, Renáta nad hlavou a Kufr s milenkami, autobiografickou knihu O kočkách a lidech, publicistické výbory Jak chutná nezávislost a Politikův umělec a umělcův politik, dále monografii Zpráva

o Bílém divadle, jakož i několik rozhlasových her a televizních dokumentů. Po delší odmlce se znovu představila

v r. 2019 jako básnířka: Ve svém výboru z poezie nazvaném Soukromá vernisáž čerpá ze svých pěti básnických sbírek (Džbán bez ucha, Městské šance, Chůdy po předcích, Klínopis v notesu a příběh ve verších Netopýr

v podkroví), které ve své době šokovaly svou neženskou drsností, otevřeností ve věcech erotiky i stylovou vytříbeností. Bratršovská se nikdy nehlásila k žádné generační skupině, jako básnířka naopak vždy zůstávala nezaměnitelným solitérem s výrazným expresivním gestem, jejíž sbírky bývaly hned po vydání rozebrány a hojně přetřásány kritikou. Výbor je doplněn obsáhlým autorským komentářem.

 

(autor anotace: Jan Suk, Soukromá vernisáž, vydalo nakladatelství H&H 2019)

________________________________

 

Již ve své prvotině Džbán bez ucha důsledně odmítá iluze a pohodlné životní mechanismy, (…) netouží po smírném konci, ale po opravdovosti, odkrývá i své pochybnosti, zklamání a omyly. Humorem, ironií a sebeironií, které někdy přerůstají v lyrickou satiru (…) bojuje proti zvěcnění citů, proti povrchnosti myšlení i života.

(citace z medailonku Nikoly Richtrové z knižního souboru Báseň mého srdce,

vydaného nakladatelstvím Literula 2005)

 

Další informace o autorce na internetu:

Knihovna Václava Havla, O Bílém divadle na Hrádečku

knihovna Libri prohibiti, Literární večer o Bílém divadle

bottom of page