top of page

Petr Kratochvíl

Dříve než do snů...

11-IMG_4802.JPG

V poetickém vyprávění Dříve než do snů... sledujeme životní příběhy postav několika generací. Hlavní pozornost je věnována linii rodu Kolrossů, který má své kořeny v pošumavském českém městečku Čachrov, ale také ve vedlejším německém Jesení. Veškerá osudová rozhodnutí postav jsou tak dotvářena a ovlivňována vývojem česko-německých vztahů. Petr Kratochvíl ve svém textu dovedně vytváří epickou mozaiku rozmanitých lidských charakterů a osudů, jež ilustrují dramatické zvraty dvacátého století od jeho prvního roku po jeho závěr. Každá kapitola by mohla být čtena jako samostatný příběh s vlastní pointou, zároveň však na sebe navazují, jak se postavy Františka, Josefa, Elišky a dalších v průběhu času setkávají a rozcházejí - opouštějí Šumavu a objevují se v Praze, Podkarpatské Rusi i ve Vídni.

Fatální okolnosti dvou světových válek pohybovaly s osudy hrdinů jako na šachovnici a odvíjely se od nich komplikované vztahy, rozhodnutí

a životy. Vyhrocené česko-německé vztahy reprezentují především bratři František a Josef, z nichž každý stojí na opačné straně fronty první světové války a toto stigma nese své poselství i pro další generace.

Zdroj: KOSMAS.cz

02-IMG_4776.JPG

Petr Kratochvíl je teoretik a historik architektury a urbanismu, také autor prózy a překladů z němčiny.

Více o autorovi na Petr Kratochvíl | UDU CAS

Video Dana Mojžíšová, foto Jiří Hubený a archiv Petra Kratochvíla

7_cachrov-sumava-klatovy-86510748.jpeg
8_Zima-na-Šumavě.jpg
3_Rodinné foto.jpg
5_cachrov_1902.jpg
6_frantisek-krizik.jpg
2_frantisek-jos-i-original-obrazy-jubile
4_Cachrov 01 (1).jpg
bottom of page